PRZYPIĘTY WOKÓŁ KLUBU

Zielony stolik zamiast zielonej trawki

Radomiak okazał się największym przegranym drugoligowego sezonu 2017/2018. Drużyna z Radomia tylko zremisowała ostatniej kolejce w Bełchatowie i przy wygranej Garbarni w Puławach, to krakowianie zaklepali sobie miejsce w barażach o Nice 1 ligę. Ekipa prowadzona przez Mirosława Hajdę okazała się rewelacją wiosennej rundy rewanżowej i wraz z Gryfem oraz sumą 33. punktów, była najlepszą drużyną w tym roku. To, czy krakowski beniaminek przystąpi do repasaży o zaplecze ekstraklasy, okaże się już w najbliższy wtorek.

Przypomnijmy, że Ruch Chorzów, Bytovia Bytów, Stomil Olsztyn oraz Wigry Suwałki, nie otrzymały licencji na udział w pierwszoligowych rozgrywkach. To jedyna już szansa, także dla MKS-u, który wcale nie musi pożegnać się z  polskim futbolowym szczeblem centralnym. O ile sytuacja „Niebieskich” wydaje się dosyć klarowna, ponieważ chorzowianie sportowo spadli do 2 ligi i nic nie wskazuje na to, żeby w niej nie wystąpili, o tyle sprawa Bytovii może budzić pewne nadzieje. Nie liczylibyśmy także na problemy Stomilu i Wigier, chodzi o takie problemy, które wyrzuciłyby oba kluby poza burtę 2 ligi.

Do najbliższego poniedziałku, do północy, obowiązuje termin odwołania od powyższych decyzji. Klub z Bytowa dziś walczy z czasem i poszukuje zabezpieczenia finansowego na 1 lub 2 ligę. Gdyby mu się to nie udało, dojdzie wówczas do sytuacji, którą nasz klub ćwiczył przed dwoma laty. Wtedy dwie klasy rozgrywkowe niżej wyleciał Zawisza Bydgoszcz i nie doszło do meczów barażowych pomiędzy Wisłą Puławy (4. drużyna 2 liga – dziś Garbarnia Kraków) i MKS-em Kluczbork (15. drużyna 1 ligi – dziś Stomil lub Górnik Łęczna lub Pogoń Siedlce), a dodatkowo utrzymał się Gryf Wejherowo, który zajął 16. miejsce. Wtedy już po jesieni wycofał się Okocimski Brzesko, a Nadwiślan Góra, którego miejsce zajął Gryf, nie dostał licencji na 2 ligę.

Tymczasem w grze o tegoroczne licencje pozostaje także zdegradowana już z Nice 1 ligi Olimpia Grudziądz, która mimo tego, że glejt uprawniający do występów otrzymała, to spadek szczebel niej spowodować może start, ale z poziomu 3 ligi, ponieważ plan przedstawiony przez grudziądzan zakładał finansowanie zaplecza ekstraklasy. Tą informacje należy traktować jednak w kategorii: ludzie mówią. Nie należy zapominać, że PZPN nie ogłosił jeszcze „konkursu” licencji na 2 ligę, co okazać się może kluczem przy ustalaniu obsady na nowy sezon 2018/2019.

Biało-niebiescy w najbliższy wtorek powrócą do zajęć treningowych. Czas roztrenowania upłynie im na wyczekiwaniu na decyzje, które zapadną przy tzw. zielonym stoliku. Wcale tak być jednak nie musiało i nasi od wtorku mogli przebywać już na zielonej trawce i rozpisywać plany swoich urlopów, zaś klubowi włodarze negocjować nowe kontrakty.

Poniżej przedstawiamy zapisy regulaminu rozgrywek i interesujące nas dziś jego zapisy. Okazać się bowiem może, że w ciągu najbliższych dni, dojść może do prawdziwej łapanki klubów na obsadzenie wszystkich miejsc rozgrywek poziomu centralnego i ci, którzy są dziś przegranymi, będą mogli w trybie cudu mniemanego, pilnie pobiec po butelki z szampanem.

㤠8
W sytuacji, gdy klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach I ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach I ligi w bieżącym sezonie, zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże zostanie przesunięty do II ligi”.

㤠9
W sytuacji gdy, przed rozegraniem meczów barażowych, klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach Ekstraklasy lub I ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach w następnym sezonie, skład I ligi zostanie uzupełniony o kluby uprawnione do udziału w meczach barażowych, o ile otrzymają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi”.

㤠15
Do udziału w meczach barażowych o awans do I ligi uprawnione są wyłącznie kluby zajmujące 15. miejsce w rozgrywkach I ligi oraz 4. miejsce w rozgrywkach II ligi.”

㤠22
W sytuacji gdy po rozegraniu meczów barażowych obaj uczestnicy meczów barażowych nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach w następnym sezonie, a ponadto wszystkie kluby zajmujące miejsca spadkowe w tabeli końcowej I ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach I ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, skład I ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu w tabeli końcowej II ligi, z wyłączeniem miejsc 1-4, który otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi”.

34. kolejka:

DataGospodarzeGodzina/WynikGoście