WOKÓŁ KLUBU

Trenerska karuzela pracuje także zimą

Piotr Rzepka, były już trener Gryfa Wejherowo, to ostatni szkoleniowiec w 2 lidze, a pierwszy w nowym roku, który pożegnał się z posadą. Były reprezentant Polski zwolniony został 9 stycznia, jego następcy jeszcze nie ma, ale jak widać zimowy okres przygotowawczy zupełnie nie przeszkadza w roszadach na tym polu.

Kilka dni temu funkcję pierwszego po Bogu objął w ROW-ie 1964 Rybnik Mark Koniarek, zwolniony pod koniec rundy przez Rozwój Katowice. Koniarek zastąpił w szatni "strażaka" Rolanda Buchałę, który zdążył wykorzystać limit trenera zastępcy, przysługujący każdemu klubowi jeden raz podczas całego sezonu.

Spoglądając na drugoligową tabelą, to trenerska karuzela kręci się w niej na dobre od 13 miejsca w dół i dotyczy zespołów, które dziś nie mogą być pewne utrzymania. Każda reguła ma wyjątki, a tę stanowi miejsce i osiągnięcia Gwardii Koszalin. Beniaminek całą pierwszą rundę miał pod górkę, ponieważ z powodu braku obiektu spełniającego wymogi piłkarskiej centrali, gro swoich meczów rozgrywał na wyjazdach. Być może z tego właśnie powodu tamtejsze władze kontynuują umowę z Tadeuszem Żakietą.

Generalnie od startu rozgrywek do zmian na trenerskiej ławie doszło w ośmiu klubach. To jedyna klasyfikacja pozaboiskowa, w której MKS jest na szczycie. Przy naszej Sportowej tylko od lipca ubiegłego roku oglądaliśmy ich trzech, w całym 2017 roku czterech, a w perspektywie dwóch ostatnich sezonów aż pięciu ( Mirosław Dymek (od 12 kwietnia 2016), Tomasz Asensky (od 3 listopada 2016), Andrzej Konwiński (od 20 kwietnia 2017), Łukasz Ganowicz (od 25 września 2017) i Tomasz Kulawik (od 17 października 2017)!

Na drugim miejscu tego zacnego podium, z trzema wymianami, plasuje się Wisła Puławy. Tam, postawiono tym razem na opcję zagraniczną. Trzecim w tym sezonie trenerem Wisły jest bowiem Ukrainiec Bohdan Bławaćkyj (od 25 października 2017), a wcześniej za robotę tę byli odpowiedzialni Adam Buczek (od 3 stycznia 2017) i Ryszard Wieczorek (od 22 sierpnia 2017). To drugi obcokrajowiec wśród wymienionych coachów na tym poziomie piłkarskim. Trzeci, Czech Petr Nemec, trzyma się doskonale na pokładzie Warty Poznań.

Kilkanaście dni później zdetronizowany został w Legionovii Legionowo Mirosław Jabłoński, kosztem Słoweńca Roberta Pevnika (od 8 listopada 2017). Do kompletu brakuje nam jeszcze Rozwoju Katowice, gdzie wymienianego już Koniarka przykrył w św. Mikołaja Michał Majsner oraz Stali Stalowa Wola z podmianką Janusz Białka na Krzysztofa Łętochę (2 listopada 2017).

To jednak nie wszystko. Najwcześniej, bo już 9 września doszło do wymiany pracowników w Garbarni Kraków. Klub spod Wawela oddał drużynę w ręce Mirosława Hajdy, dziękując przy okazji za pracę Krzysztofowi Szopie.

Na drugim biegunie bezdyskusyjny prym ciągłości pracy wiedzie szkoleniowiec Błękitnych Stargard. Krzysztof Kapuściński niejako wrósł już w Ceglaną (siedziba Błękitnych), gdyż od 15 sierpnia 2012 roku do dziś minęło już 5 lat i niespełna 5 miesięcy.

Zdjęcie: 28 października, MKS Kluczbork – Gryf Wejherowo i ostatni punkt zdobyty przez trenera Piotra Rzepkę.

fot. /mkskluczbork.pl